Chorvatsko

Chorvatsko

„Stará láska s mladým srdcem. Chorvatsko je země tisíce osrovů, kouzelné přírody, bohatého dědictví a významných historických osobností, které svými díly Chorvatsko označili velkými písmeny na mapě světa navždy. Je to země jejíž krásy jsou oslavovány zpěvem a poezií od pradávných časů.“

Chorvatsko je nástupnický stát bývalé Jugoslávie, který se geograficky nachází na pomezí střední a jihovýchodní Evropy.

Členem Evropské unie se Chorvatsko je od 1. července 2013. Hlavním městem je Záhřeb.

Chorvatská republika (Republika Hrvatska), svou polohou panensko-jadranská země, se rozkládá na ploše 56 594 km2. Rozloha vnitřního a teritoriálního moře je 31 067 km2. Hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou, při mořské hranici s Itálií, Slovinskem a Černou Horou.

Jaderské moře
Jaderské moře se rozkládá mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem, od Otrantské úžiny na jihovýchodě až do Terstského zálivu na severozápadě a zasahuje tak hluboko do evropské pevniny. Je dlouhé 783 km, jeho průměrná šířka je 177 km, jeho plocha měří asi 138000 km2 (asi 1/5 Středozemního moře).

Název Jaderské moře je etruského,původu. Etruskové je nazývali Hatriatickým či Hadriatickým podle své osady Hatrie, později latinizované na Atrii, dnes Adrii (ležela nedaleko dnešních Benátek).
Jadran je teplé moře. V letním období činí teplota moře při hladině 23 – 27 °C. Rozdíl mezi teplotou moře na jihu a severu jadranského přímoří je nepatrný (způsobují jej vody řeky Pádu a Soči, které moře ochlazují.
Nejteplejší je v srpnu, poměrně značnou teplotu si udržuje až dost hluboko do podzimu. Nejnižší teplotu má v únoru. Mořská voda je na podzim a v zimě teplejší, na jaře a v létě je chladnější než vzduch; je tedy významným podnebným regulátorem.

Podnebí
Jadranské pobřeží a ostrovy patří do oblasti jadransko-středomořského podnebí. Je mírné, s krátkými a mírnými zimami a dlouhými a teplými léty. Podzim je značně teplejší než jaro. Podnebí je plně pod vlivem moře, avšak není stejné v celé oblasti. Podnebí na ostrovech se liší od podnebí na pobřeží. Rozdíly jsou i mezi severním a jižním pobřežím. Nejde však o rozdíly příliš výrazné, jak se někdy mylně soudí. Pobřeží je chráněno řetězem hor Dinárského krasu před drsnými vlivy z vnitrozemí. 

SEVERNÍ DALMÁCIE

Severní Dalmácie má řada hojně navštěvovaných přímořských letovisek. Nejpřednějším z nich je Zadar Biograd a na jih od něj pak třeba Sukošan, Sv. Filip i Jakov, nebo Pakoštane.