Itálie

Itálie

„Itálie je země mnoha tváří. Je zvláštní, je vyjímečná, má své kouzlo. Je sladká, božská, veselá, šťastná, temperamentní a nespoutanná…“

Itálie (italsky Italia) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán (3,2 km) a San Marino (39 km). Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu Tyrhénské moře a Ligurské moře. Celková délka pobřeží je 7600 km. K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie.
Hlavním městem je od roku 1870 Řím.

Moře
Itálie je obklopená mořem pro svůj peninsulární charakter. Středozemní moře (původně Mare Nostrum, naše moře, jak mu říkali Římané) je z historických důvodů rozděleno na čtyři části: Jaderské moře, Tyrhénské moře, Jónské moře a Ligurské moře. Na západ od Sardinie se nachází Sardské moře (Mar di Sardegna) a na jih od Sicílie Sicilský kanál (Canale di Sicilia) a Maltézský kanál (Canale di Malta). Sicílii od Kalábrie odděluje Messinská úžina (Stretto di Messina) a od Afriky Sicilský kanál.
Podnebí
Alpy leží v mírném pásu s rozdíly mezi vrcholy hor a údolími. Pádská nížina má chladný vnitrozemský charakter. Zbytek území leží v subtropickém středomořském pásu s typickým horkým suchým létem a mírnou zimou bohatou na srážky.

EMILIA ROMAGNA

Emilia Romagna leží mezi řekou Pád na severu a Apeninským pohořím na jihu. Je to jeden z nejúrodnějších a nejproduktivnějších regionů v Itálii. Rozmanitost mezi horami a mořem nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy se směsí zemitých barev a úchvatných vůní a čerstvý mořská vzduch.
Mnozí lidé, kteří milují kombinaci moře, slunce a zábavy si vybírají pro svou dovolenou právě tento region.
Dále od pobřeží se rozkládá krásná krajina Apenin, tato oblast je ideální pro návštěvu nádherných parků, přírodních rezervací,nebo jízdy na koni či pěší turistiku v místech mezi Parmou a Piacenzou.
Vnitrozemí nabízí několik wellness lázní jako Salsomaggiore a Bagno di Romana, díky svým mnoha druhům vodních pramenů.
Emilia Romagna se nachází na hranici s třetím nejmenším státem v Evropě – San Marino.
Provincie regionu jsou: Bologna (krajská metropole), Ferrara, Forli-Cesena, Modena, Parma, Piacenza, Ravenna, Reggio Emilia, Rimini.

LIDO ADRIANO

Lido Adriano je velmi slavné letovisko u Ravenny (8 km) tvoří ho převážně jen rezidence a apartmánové domy. Protože bylo postaveno ve dvacátém století, nemá žádné historické centrum. Lido Adriano představuje velmi rušné letovisko plné života, pohybu a příjemného ruchu. Nabízí velké množství obchodů, butiků, supermarketů a také samozřejmě restaurací, barů a kaváren všeho druhu. Mladší návštěvníci zde ocení široký výběr diskoték, za kterými lze také jezdit pomocí disko-autobusů do jiných blízkých letovisek. Takže zde můžete během noci vystřídat několik tanečních míst.
Pláže jsou písečné a dno s mírným sklonem. Nedaleko se nalézá aquapark Mirabilandia. Pro zpříjemnění volných chvil se nabízí výlety lodí po moři či projížďky vláčkem ve městě. Každý den se zde koná nějaká akce pro pobavení návštěvníků.
Další možností, jak trávit čas na vaší dovolené, je výlet za památkami Ravenny , kde naleznete osm památek zapsaných na seznam dědictví Unesco.

RAVENNA

Ravenna je hlavním městem stejnojmenné provincie a nachází se na území italského regionu Emilia-Romagna. Přestože leží ve vnitrozemí, zhruba 10 kilometrů od břehů Jaderského moře, jedná se o důležitý přístav, neboť s mořem je město spojeno kanálem Candiano. Historie města se začala psát v 6. století před naším letopočtem. Během svých dějin město sehrálo důležitou roli, v 5. století bylo kupříkladu hlavním městem Západořímské říše. V současnosti je Ravenna důležitým hospodářským centrem, které je významné i z hlediska cestovního ruchu. Turisté sem přijíždějí obdivovat především kulturní pamětihodnosti nesmírné historické hodnoty. Díky svým raně křesťanským památkám byla Ravenna v roce 1996 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří chrám San Vitale, osmiboká stavba s mohutnou kopulí, která byla dostavěna v 6. století a v době byzantské nadvlády byla vyzdobena úžasnými mozaikami. Jedinečná mozaiková výzdoba je charakteristická i pro další stavby z 5. a 6. století, kterými jsou mauzoleum Gally Placidie, Neonovo baptisterium, arcibiskupská kaple San Andreas, bazilika San Apollinare Nuovo, Theodorichovo mauzoleum, bazilika San Apollinare a Theodorichův palác.

Porto Santa Margherita

e součástí městečka Caorle. Od starého města Caorle je oddělena ústím řeky Livenza. Městečko bylo vystavěno v průběhu 70. let a dnes patří k největším přístavů jachet a plachetnic na severním Jadranu. Poklidná atmosféra letoviska, dlouhá pláž z jemného písku, příznivá cena i dobrá kvalita ubytování řadí Porto S. Margherita k nejoblíbenějším cílům dovolených. Naleznete zde samozřejmě řadu obchůdků, restaurací, pizzerií, zábavní a sportovní možnosti. Turisté by neměli vynechat návštěvu Caorle, městečko se zachovaným historickým centrem, kde můžete nalézt pěkné uličky a staré domy a navíc přístav pro turisty. Ulice ve starém městě prý bývaly dříve vodními kanály, takže si zde můžete představit malé Benátky.