Pokyny pro klienty s vlastní dopravou

U našich zájezdů můžete využít i dopravu vlastními prostředky. Podrobnosti a užitečné informace si přečtěte dále.Naše CK ATA prodává dálniční známky ČR a Rakouska,dále v zastoupení ABA prodáváme časopis Autem po Evropě-cena 49,–Kč,který je nenahraditelný pomocník při Vaší cestě do Evropy.Najdete zde informace k: cestovní doklady,celní předpisy,ceny trajektů,dálniční poplatky,dopravní předpisy,turistické informace,cestování na LPG a CNG a další informace,je zde i klubová karta,kterou si můžete aktivovat při potřebě pomoci v cizině.

Chorvatsko

Při cestě vlastním autem je potřeba ŘP,technický průkaz a Zelená karta,kterou kontrolují policejní orgány ve všech státech,kterými projíždíte do Chorvatska.Při půjčení vozidla je potřeba notářsky ověřená a anglicky přeložená plná moc. Povolená rychlost je 50,90,130km/h.Česká pravidla a požadavky na jízdu jsou plně ve shodě s chorvatskými předpisy,jen v Chorvatsku je znovu povolena tolerance alkoholu na 0,05%.Při nerespektování pravidel Vám hrozí vysoké pokuty od hranice 1000KN. Pokuty můžete zaplatit na místě nebo do 8 dnů v bance,poště,do té doby můžete mít zadržen Váš ŘP.

Hlavní silnice jsou v Chorvatsku i Slovinsku v dobrém stavu, ale na vedlejších musíte počítat s jejich užším provedením a mnoha serpentinami. V Chorvatsku je již v provozu dálnice od hranice se Slovinskem až do Splitu, kterou Vám doporučujeme. Platí se cca 26 EUR jedna cesta. Důležité kontakty: 00385– předvolba země,policie –92 nebo 112,záchranka 94 nebo 112

Doporučená trasa: Ostrov, Pomezí, Regensburg, Passov, Wels, Graz, Maribor, Záhřeb, Karlovac, Biograd, Vodice. Celková vzdálenost cca 1100 km.

Poplatky: 2 tunely v Rakousku 4,5 EUR a 7 EUR. Průjezd Slovinskem při použití dálnice od hranice s Rakouskem do hranice s Chorvatskem – známka 30 EUR- 1 měsíc,za 15 EUR dostanete pouze známku na 7 dní. / (nelze koupit v ČR, pouze na hranici Rakouska nebo Slovinska).Rovněž nelze zapomenout na dálniční známku přes Rakousko. Nejlevnější známka má platnost 10 dnů a stojí 7,5 EUR. Můžete zakoupit u CK ATA.

Itálie

Při cestě vlastním autem je potřeba ŘP,technický průkaz a Zelená karta,kterou kontrolují policejní orgány ve všech státech,kterými projíždíte do Itálie.Při půjčení vozidla je potřeba notářsky ověřená a anglicky přeložená plná moc. Povolená rychlost je 50,90,130km/h­.Italská pravidla a požadavky na jízdu jsou plně ve shodě s českými předpisy,jen v Itálii je znovu povolena tolerance alkoholu na 0,05%.Při nerespektování pravidel Vám hrozí vysoké pokuty od hranice 300EUR. Pokuty můžete zaplatit na místě nebo do 8 dnů v bance,poště,do té doby můžete mít zadržen Váš ŘP. v Itálii se platí jednotlivé úseky dálnice hotově nebo kartou. Důležité kontakty:0039– předvolba,policie- 112 nebo 113,záchranka 118 Celková vzdálenost Ostrov – Adriano je 1050 km.´

Maďarsko

V Maďarsku existuje celkem 5 dálnic. Dálniční poplatky se v roce 2011 poprvé po pár let se trošku zdražili. Kvalita dálnic v Maďarsku je velice dobrá. Nadále platí dynamický temp ve výstavbě dálnic. Upozornění! Po zaplacený dálniční známky NEOBDRŽÍTE žádnou „nálepku“, máte pouze virtuální dálniční známku, tj. již nemusíte nalepovat a potom pracně odstraňovat nálepku z čelního skla… Pokuty se pohybují v rozmezí 50 až 250 Euro. Na dálnicích M1, M3, M5, M6 a M7 se používá jednotná dálniční známka.
Na okruhu M0 (v provozu 69 km, ve výstavbě 12 km) kolem Budapešti se neplatí.
M0 můžete použít, pokud nechcete projíždět centrem Budapešti. M0 Vás dovede na M7 (Balaton a Zalakaros), na M6 (Pécs), na M5 (Kecskemét-Szeged), na M3 (Eger-Miskolc-Hajdúszoboszló-Debrecen-Nyíregyháza).
Ceník dálničních známek M1, M3, M5, M6 a M7
4-denní → 1650 Ft (cca 6,11 EUR) 10-denní → 2750 Ft (cca 10,20 EUR)
Popis tras dálnic M1, M3, M5, M6(M60) a M7
Trasa M1
celková délka: 156 km Hegyeshalom (Rusovce)-Mosonmagyaróvár-Győr-Budapest
Trasa M3
v provozu: 315 km,ve výstavbě: 15 km → Budapest-Gyöngyös- (odbočka na Eger, Miskolc, Hajdúszoboszó a Debrecen) Nyíregyháza
Trasa M5
celková délka: 138 km → Budapešť-Kecskemét-Kiskunfélegyháza-Szeged-Röszke
Trasa M6
celková délka: 257 km → Budapešť-Dunaújváros-Szekszárd-Bóly-(M60)-Pécs
Trasa M7
celková délka: 233 km → Budapest-Siófok-Zamárdi-Balatonszárszó-Zalakomár (odbočka do lázní Zalakaros-cca 8 km)-Nagykanizsa-Letenye

Jak zakoupit dálniční známku?
M1, M3, M5, M6 a M7: Doporučujeme zakoupit virtuální dálniční známku ihned na hraničních přechodech (prodejní místa jsou vyznačena dopravními značkami s nápisem „Vigneta“ nebo „e-Vigneta“ – doporučujeme zakoupit dálniční známku na čerpacích stanicích).
Platit je možné ve forintech či platebními kartami. Řidič automobilu sdělí SPZ vozidla, která je ihned zanesena do počítače, což řidič potvrdí svým podpisem. Obdrží doklad o zaplacení.

Pozor! Na dálnici je existence známky kontrolována kamerovým systémem a občas provádí kontrolu i policie při svých běžných kontrolách.
Kontrolovat však může i speciální skupina provozovatele dálnice za asistence policie a ta se provádí odkloněním dopravy na parkoviště anebo kontroluje vyjíždějící vozidlo (případně na odstavním pruhu pomalu pohybující se vozidla).

Rumunsko

Při cestě vlastním autem je potřeba ŘP,technický průkaz a Zelená karta,kterou kontrolují policejní orgány ve všech státech,kterými projíždíte do Rumunska.Při půjčení vozidla je potřeba notářsky ověřená a anglicky přeložená plná moc. Povolená rychlost je 50, 90, 130km/h. Řízení pod vlivem alkoholu je v Rumunsku zakázáno. Kvalita silnic se oproti minulosti hodně zlepšila. Hlavní tahy jsou v dobrém stavu a neustále se pracuje na jejich zlepšení, venkovské cesty jsou na tom o něco hůře. Dálniční známka se platí:

  • Slovensko ve výši cca 5 EUR.
  • Maďarsku cca 130 Kč – přímo na hranici
  • Rumunsku platí rovieneta 3 EUR na 7 dní – přímo na hranici

Důležitá tel.čísla

  • Jednotná nouzová linka 112,Záchranná služba 961,Požárníci 981,Policie 955,Pohotovost 962

Doporučujeme trasu Praha – Bratislava – Budapešť – Arad – Sibiu – Constanta.

Na požádání pro každého vytiskneme přesnou trasu jízdy.

Cestou je možno pozorovat zajímavá místa: