Chorvatsko - Pirovac

PIROVAC

Vesnice (2000 obyv.), malý přístav a menší letovisko při stejnojmenném zálivu (Pirovački zaljev), při magistrále 21 km severozápadně od Šibeniku. Obec se původně nazývala Zloselo (Zlá vesnice), od r. 1921 je přejmenována. Obec má úrodné okolí, pěstuje se hlavně vinná réva. Výnosný je i zdejší rybolov. Obec se rozvíjí jako skromnější letovisko.

Historie a památky

První historické zmínky o Zloselu, jak se tehdy Pirovac jmenoval, sahají do konce 13. stol. Na obranu proti Turkům byla v 16. století postavena pevnost s hradbami, přesto však bylo dvakrát dobyto a jeho obyvatelé se museli uchýlit na ostrov Murter.

Z historických památek se dochovaly zbytky hradeb ze 16. stol. Dominantní je zbarokizovaný farní renesanční kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) se zvonicí z 15. a 18. stol. Na místním hřbitově, v kapli rodiny Vrančić – Draganić se nachází zajímavý gotický sarkofág s reliéfem z poloviny 15. stol. Na ostrůvku Sv. Stjepan či Sustipanac jsou k vidění zříceniny františkánského kláštera ze začátku 16. stol.

Koupání

Pirovac má pěkné oblázkové pláže hlavně v zátokách Sitnica, Vrulje, Vrilo, Makirina a na ostrůvku Sustipanac. V Makirině je léčivé bahno, běžně hosty využívané. Pláž Lolić byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou.

Sport

Vodní sporty (windsurfing). Pirovac je baštou malé kopané v Dalmácii, každé léto se tu pořádá několik turnajů.

Zábava

Každou sobotu je diskotéka. Dále se zde koná Slavnost plodů moře (Fešta plodova mora), Pirovacká noc (Pirovačka noć), soutěž zpěváků Prvi glas Pirovca. Velká lidová slavnost je na svátek sv. Jiří (23.4.).

Výlety

  • Vodice – 11 km
  • Šibenik – 21 km a vodopády řeky Krky – 33 km
  • ostrov Murter (v Tisnu spojen s pevninou mostem)
  • Vranské jezero 20 km
  • výlet lodí na Kornatské ostrovy – 12 nám. mil

Fotogalerie