Chorvatsko – Biograd na Moru

BIOGRAD NA MORU

Moderní turistické město s trajektem na ostrov Pašman (Tkon) v jižní části kanálu Pašman. Staré městské jádro leží na poloostrově mezi zátokou Bošana na severu a zátokou Soline na jihu, ale celé město se rozšiřuje do celé spádové oblasti. U pobřeží před městem se nacházejí ostrůvky Planac a Světa Katarina. V zátoce Soline obklopují rozlehlou pláž borové lesy. Ve městě a jeho okolí najdeme několik tábořišť.

První zmínky o Biogradu pochází z poloviny 10. století. V 11. století byl sídlem chorvatských králů. V r. 1050 postavil král Petar Krešimir benediktský klášter a kostel sv. Ivan. V r. 1102 byl v Biogradu chorvatským králem korunován maďarský král Koloman. V r. 1125 srovnali město ze zemí Benátčané. Pod jejich nadvládou byl Biograd v letech 1409–1797. V r. 1646 zničila město sama chorvatská armáda, když ustupovala během benátsko-turecké války. Městské muzeum vystavuje liburnské a římské nálezy a pozůstatky středověkého královského města, ale speciální atrakcí je řada artefaktů z průběhu 17. století, nálezy potopených lodí.

Fotogalerie

Pláž Bošana

Pláže v Biogradu jsou široké,oblázkové i písčité s pozvolným vstupem do moře,vhodné i pro děti,které si rády hrají s oblázky. Pláž v blízkosti našeho ubytování – „Bošana“ – je nově upravena návozem hrubšího písku, jsou zde vysazeny stromy, zbudovány převlékárny, WC, sprchy, volejbalové hřiště,dětské hřiště s pískovištěm,hou­pačkami,prolé­začkami.Jsou zde restaurace,stánky s ovocem,výrobou palačinek a jiných pochutin.Na pláži je možnost zapůjčení lehátek i slunečníků. Cena cca 10KN/den.

S sebou si vezměte české peníze nebo platební karty. Peníze se dají vyměnit za výhodný kurz ve směnárně, která je otevřena denně od 9.00hod – 22.00 hod.

Kurz: 1 KN – 3,6 Kč

Ubytování i pláž je v bezprostřední vzdálenosti od středu města.

Doporučujeme boty do vody.

Možnosti výletů

  • letovisko Crvena Luka 5 km jižně
  • Zadar 28 km severně
  • Šibenik 48 km jižně
  • trajektem do Tkonu na ostrov Pašman a dále na ostrov Ugljan
  • výlet lodí na Kornatské ostrovy a do sousední chráněné krajinné oblasti v zátoce Telašćica
  • (jižní část ostrova Dugi otok)
  • Vransko jezero 8,5 km jižně
  • město Benkovac a pahorkatina Ravni Kotari 26 km

Pašman

Ostrov v Zadarském souostroví je od pevniny oddělen kanálem Pašman a od sousedního ostrova Ugljan úzkým umělým kanálem zvaným Ždrelac, který byl postaven v r. 1883 a přemostěn 210 m dlouhým mostem. Nejvýše vystupuje Bokolj (272 m n.m.).
Západní pobřeží ostrova je strmé a lemované četnými zátokami, chráněnými před bórou. Všechna sídla se táhnou podél méně členitého a méně svažitého východního pobřeží. Ostrov spojuje s pevninou trajekt -Biograd na Moru – Tkon. Cena cca 12KN-jeden směr.
Ostrov byl osídlen již v ilyrském a římském období. V r. 1050 se stal majetkem Biogradské diecéze a v r. 1126 Zadarské diecéze. Byl osídlen uprchlíky před tureckou invazí.

Výlet na Vranské jezero

Vrana je střediskem úrodné oblasti zvané Vransko polje. Z Vranského jezera vybíhá řada souběžných zavlažovacích kanálů vzdálených od sebe okolo sto metrů. Na břehu jezera byla spousta jezerem vyvržených a sluncem usušených ryb. Některé byly dlouhé až 30 cm . Teplota vody Vranského jezera je vyšší než teplota moře.Doporučujeme strávit zde jeden den koupání,vstup zdarma,je zde restaurace,kde si můžete dát místní specialitu- žabí stehýnka.

Výlet do Zadaru

Město s 80 tisíci obyvateli. Má velmi příznivé klima. Silný severní vítr vanoucí z pohoří Velebitu zvaný bóra sem již nezasahuje a oproti silnému větru vanoucímu z moře zvanému jugo je chráněn ostrovy. Kromě historického centra je zde možnost vidět ještě jednu raritu: Silnice směřující do vnitrozemí je přerušena závorami a značkou „pozor letadlo“. Rolují zde letadla od odbavovací budovy na startovací dráhu.
Historická část města leží na poloostrově,kde je řada římských památek. Nejcennější z nich jsou předrománská patrová rotunda sv. Donáta, katedrála sv. Anastázie a kostel Panny Marie. Zadar má jednu novou velkou atrakci – „Mořské varhany“, kterou lze najít na nedávno upraveném nábřeží v nejzápadnější části starého města (Morske orgulje). Na stejném místě se nachází i světelná instalace „Pozdrav slunci“ (Pozdrav suncu), jejíž efekty jsou k vidění pouze za tmy.